Týdenní pobyty
Jak se nám líbilo na týdenních rekondičních pobytech
Fotoalbum                    Chlum u Třeboně srpen 2013  |  Střelské Hoštice červenec 2013

Rekondice v Chlumu u Třeboně v srpnu 2013

Ve dnech 10. až 17. srpna 2013 proběhl rekondiční pobyt v rekreačním středisku Lesák v Chlumu u Třeboně, kterého se zúčastnilo 20 členů. Již při příjezdu nás přivítalo krásné počasí, které nás provázelo i v dalších dnech. Mohli jsme si tak každý den vychutnat posezení na sluníčku při společných debatách u kafíčka před budovou, ve které jsme byli ubytováni.

Příjemné bylo posezení s knihou ve stínu stromů na lavičkách a na velké houpačce s výhledem na rybník Hejtman. Rybník nás příjemně překvapil tím, že voda v něm byla čistá a komáři se v jeho blízkosti pohybovali v malém množství. Projížďky v pramici po jeho hladině tak probíhaly bez nepříjemných následků (štípanců). Vzhledem k rozloze rybníka (cca 85 ha), převozníci podnikli i časově náročnější projížďky, aby si posádka mohla prohlédnout místní kempy, chatky a hlavně krásnou přírodu na jeho březích.

Když jsme se nabažili "lenošení" u rybníka, vyrazili jsme prozkoumat jeho okolí. Někdy jsme urazili pouze pár metrů k zahrádce restaurace U Růženky za účelem degustace místních specialit a nápojů. Hned u hráze jsme si prohlédli exteriéry barokního zámku a nádherný park s množstvím exotických stromů. Pravidelně jsme taky navštěvovali stánek se zmrzlinou a poseděli na lavičkách na místním korzu s výhledem na RS Lesák. Ti zdatnější vyráželi na několika kilometrové túry a jak se ukázalo, některé z nich jsou na rozcesnících označeny jako vhodné pro vozíčkáře. Po zakoupení místní povolenky pro rybáře (na týden 500,- Kč) a rousnic si mohl zarybařit u rybníka Hejtman i náš rybář Jirka.
Úlovek umístil: do lednice - 1 kapra 43 cm, ostatní pouze do fotoaparátu (1 malá štika, 1 lín, cca 20 cejnů, cca 20 okounů, cca 10 plotic).

V pondělí se vydalo naše procesí ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie na náměstí. Odměnou za zdolání vršku nám byl překrásný výhled na okolní krajinu jižních Čech a blízkého Rakouska. Od 19 hodin jsme se zúčastnili prohlídky kostela s výkladem. V kostele je na stropě v zadním traktu freska z roku 1945 jako poděkování za to, že Chlum nebyl za války zničen. Na fresce je vyobrazeno procesí vedené místním farářem, v procesí jsou namalováni skuteční obyvatelé Chlumu; naproti procesí je namalován růžový tank - rarita místního kostela. Prohlédli jsme si i varhany na kúru a paní kostelnice nám na ně zahrála.

V úterý po obědě jsme vyrazili na každoroční vycházku do Staňkova (4 km). Zdejší rybářská bašta nabízí opravdové rybí speciality, které nelze neochutnat. Někteří navštívili blízkou Třeboň (15 km), Jindřichův Hradec (24 km), vesničku Lutovou (3 km - vesnická památková zóna) a největší cestovatelé dokonce celorepublikový unikát Stezku korunami stromů na Lipně (100 km). Stezka je dlouhá 675 m, vysoká 40 m a plně bezbariérová. Ve večerních hodinách jsme společně poseděli ve společenské místnosti, probrali mezinárodní situaci, výsledky sportovních utkání (zejména právě probíhající mistrovství světa v atletice), vyměnili si fotoúlovky a zahráli šipky. V sobotu jsme se rozloučili a těšíme se na další společné setkání v romantické krajině jihočeských rybníků příští rok.

Sepsala: Ing. Irena Frýdlová

Krajský ÚřadMěsto DěčínPortál MPSVKonto BariéryLiga vozíčkářů

Copyright © 2006 - Avaz, Dvořákova 1331/20, Děčín 2, tel: 412 527 572, e - mail: avaz.dc@seznam.cz